En Yeni Film Haberleri

BAFTA Adayları Açıklandı!

75. BAfta Ödülleri için adaylar canlı yayınla açıklandı.

75. BAFTA ödülleri için adaylar, British Academy’nin Londra’daki merkezinde İngiliz televizyon yıldızları AJ Odudu ve Tom Allen tarafından İngiltere saatiyle 12.10’da başlayan canlı yayın ile açıklanmaya başladı.
Dennis Villeneuve yönetimindeki bilim kurgu filmi Dune toplam 11 adaylıkla en çok aday gösterilen film olurken, Jane Campion’ın The Power of The Dog filmi 8, Kenneth Branagh’ın Belfast’ı 6 dalda aday gösterilerek 75. Bafta Ödüllerinin en çok adaylık elde eden filmleri oldular. 
İşte bu yılın BAFTA Adayları:
En İyi İngiliz Filmi

En İyi Orijinal Senaryo

En İyi Uyarlama Senaryo

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

En İyi Erkek Oyuncu

Adeel Akhtar – “Ali & Ava”
Mahershala Ali – “Swan Song”
Benedict Cumberbatch – “The Power of the Dog”
Leonardo DiCaprio – “Don’t Look Up”
Stephen Graham – “Boiling Point”
Will Smith – “King Richard”

En İyi Yönetmen

“After Love” – Aleem Khan
“Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi
“Happening” – Audrey Diwan
“Licorice Pizza” – Paul Thomas Anderson
“The Power of the Dog” – Jane Campion
“Titane” – Julia Ducournau

En İyi Film

Belfast
Don’t Look Up
Dune
Licorice Pizza
The Power of the Dog

Yabancı Dildeki En İyi Film

“Drive My Car” – Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto
“The Hand of God” – Paolo Sorrentino, Lorenzo Mieli
“Parallel Mothers” – Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar
“Petite Maman” – Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur
“The Worst Person in the World” – Joachim Trier, Thomas Robsahm

En İyi Belgesel

“Becoming Cousteau” – Liz Garbus, Dan Cogan
“Cow” – Andrea Arnold, Kat Mansoor
“Flee” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
“The Rescue” – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, P. J. Van Sandwijk
“Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised)” – Ahmir “Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel

En İyi Animasyon Film

“Encanto” – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clarke Spencer
“Flee” – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström
“Luca” – Enrico Casarosa, Andrea Warren
“The Mitchells Vs the Machines” – Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller

En İyi Müzik

“Being the Ricardos” – Daniel Pemberton
“Don’t Look Up” – Nicholas Britell
“Dune” – Hans Zimmer
“The French Dispatch” – Alexandre Desplat
“The Power of the Dog” – Jonny Greenwood

En İyi Cast

“Boiling Point” – Carolyn Mcleod
“Dune” – Francine Maisler
“The Hand of God” – Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
“King Richard” – Rich Delia, Avy Kaufman
“West Side Story” – Cindy Tolan

En İyi Sinematografi

“Dune” – Greig Fraser
“Nightmare Alley” – Dan Laustsen
“No Time to Die” – Linus Sandgren
“The Power of the Dog” – Ari Wegner
“The Tragedy of Macbeth” – Bruno Delbonnel

En İyi Kurgu

“Belfast” – Úna Ní Dhonghaíle
“Dune” – Joe Walker
“Licorice Pizza” – Andy Jurgensen
“No Time to Die” – Tom Cross, Elliot Graham
“Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised)” – Joshua L. Pearson

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

“Cyrano” – Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dune” – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos
“The French Dispatch” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo
“Nightmare Alley” – Tamara Deverell, Shane Vieau
“West Side Story” – Adam Stockhausen, Rena Deangelo

En İyi Kostüm

“Cruella” – Jenny Beavan
“Cyrano” – Massimo Cantini Parrini
“Dune” – Robert Morgan, Jacqueline West
“The French Dispatch” – Milena Canonero
“Nightmare Alley” – Luis Sequeira

En İyi Saç & Makyaj

Cruella – Nadia Stacey, Naomi Donne
Cyrano – Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
Dune – Love Larson, Donald Mowat
The Eyes of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh
House of Gucci – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

En İyi Ses

Dune – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett
Last Night in Soho – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
No Time to Die – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
A Quiet Place Part II – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
West Side Story – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

En İyi Görsel Efekt

Dune – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer
Free Guy – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
Ghostbusters: Afterlife – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
The Matrix Resurrections – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
No Time to Die – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu