En Yeni Film Haberleri

Bir Düş Gördüm’e İspanya’dan En İyi Film Ödülü!

‘Bir Düş Gördüm’, uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi.

2018 yılında 8. Malatya Uluslararası Film Festivalinden aldığı proje ödülüyle TRT Ortak Yapımını kazanan ‘Bir Düş Gördüm’, uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bu zamana kadar 48 farklı uluslararası film festivaline seçilme başarısı gösteren ve 28 farklı ülkede Türkiye’yi temsil eden, Murat Çeri’nin ilk uzun metrajlı filmi ‘Bir Düş Gördüm’ daha önce Finlandiya, Tayland, Rusya, Hindistan, Nepal ve Amerika’dan  ‘En İyi Film’ dahil olmak üzere değişik kategorilerde 12 farklı ödül kazanmıştı.  ‘Bir Düş Gördüm’ yarıştığı İspanya’dan ‘12. Picknic (Santander) Uluslararası Film Festivali’nden de eli boş dönmedi.İspanya’nın Santander şehrinde düzenlenen ‘12. Picknic (Santander) Uluslararası Film Festivali’nin temel amacı; Büyük festivallere seçilen, yine de tanınırlığı ve dağıtımı az olan filmleri, uzman eleştirmenlerin süzgecinden geçirip ‘resmi seçki’ye alarak; festival takipçilerine özenle belirlenmiş bir seçki sunmak. Bu kapsamda seçilerek 10 film arasına giren ‘Bir Düş Gördüm’ (Uluslararası adıyla ‘IN MY DREAM’)  festivalde verilen en önemli ödül olan ‘EN İYİ FİLM’ ödülünü almaya hak kazandı.
TRT Ortak Yapımı olan filmin konusu ise şu şekilde; Tarık 8-10 yaşlarında Şehirli bir çocuktur. Babası bir araba kazasında ölür; Annesi aynı kazadan sebep hastanede komada yatmaktadır. Kendisi ise  hafıza kaybı geçirir.  Kimsesi olmadığı için köye dedesiyle ninesinin yanına gönderilir. Tarık hiçbir şey hatırlamasa da sürekli geçmişiyle ilgili simgesel rüyalar görür. Günlerden bir gün evlerinin orada arabanın çarptığı bir eşek ölü bulunur. Bu eşeğin yeni doğmuş bir de sıpası vardır. Tarık bu Sıpayla kendi durumu arasında bir bağ kurar. Ve onu yaşatmayı kendine vazife bilir.
Filmin görüntü yönetmenliğini Durmuş Sorkut yapıyor. Kostüm tasarımını Ebru Tunçoktay, sanat yönetmenliğini Zeki Yalgın, ses tasarımını Umut Şenyol, renk düzenlemesini Mehmet Göksu, uygulayıcı yapımcılığını Nihat Sönmez’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda; Harun Reha Pakoğlu, Recep Çavdar, Nevzat Yılmaz, Ferda İşil, İsmail Hakkı, Fatih Dokgöz, Mustafa Halezeroğlu, İsmail Kavrakoğlu, Emin Yalçın, Yakup Baybarz, Furkan Aydın Çelik ve Yusuf Can gibi isimler yer alıyor.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu