En Yeni Film Haberleri

MUBI, Ekim Ayı Programını Açıkladı

Büyük usta Metin Erksan’ın Necati Cumalı’nın öyküsünden uyarladığı SUSUZ YAZ, 1964’te Berlinale’de Altın Ayı kazanmış ve sinema tarihimizde uluslararası festivallerde büyük bir ödül kazanan ilk film olmuştu. Erol Taş, Hülya Koçyiğit ve Ulvi Doğan’ın başrolleri paylaştığı bu zamansız klasik, arazilerindeki suyun geçiş yeri yüzünden karşı karşıya gelen iki kardeşin, hınçla, hasetle, ihanetle örülü öyküsünü anlatırken, toplumcu gerçekçi sinema ekolünün en güçlü örneklerinden birini sunuyor. Erksan’ın sansür mekanizmalarına karşı da büyük mücadele verdiği filmi, Martin Scorsese’nin Dünya Sineması Projesi kapsamında yenilenmiş kopyasıyla 29 Ekim’den itibaren MUBI’de seyirciyle buluşuyor.
CRYPTOZOO
Dash Shaw, 2021
60’lı yıllarda San Francisco’da, mitolojik varlıkların yaşadığı özel bir hayvanat bahçesinde geçen bu çılgın hikaye, rüyaları yiyerek yok eden bir yaratığın kaçışıyla başlıyor. Berlinale ve Sundance’ten ödülle dönen bu cesur film, çizim tekniği, hayal gücü ve zihni zorlayan olay örgüsüyle, yetişkinler için animasyonun ne olduğunu yeniden tanımlıyor.
SARI, SİYAM, KANOCULAR VE EV SAHİBİ
Esme Madra, 2020
ÇOĞUNLUK ve NEFESİM KESİLENE KADAR gibi yapımların başarılı oyuncusu Esme Madra, yönetmen koltuğuna oturduğu dördüncü kısa filminde, geniş bir arazide tek başına yaşayan bir kadının, eve gelen misafirleriyle kurduğu gelgitli ilişkiyi anlatıyor. Şebnem Hassanisoughi, Öner Erkan ve Ulaş Tuna Astepe gibi isimlerin başrolde olduğu dikkat çekici bir kısa film.
 
İNSAN SESİ (LA VOZ HUMANA)
Pedro Almodóvar, 2020
Pedro Almodóvar ve Tilda Swinton’ı buluşturan bu 30 dakikalık özel proje, Fransız sürrealist Jean Cocteau’nun aynı adlı metninin serbest bir uyarlaması. Almodóvar, ilk kez İngilizce bir film çekse de kendi sinemasından ödün vermiyor. İmzası olan set tasarımları ve renklerle, terk edilmiş bir kadının zaman algısını, aşk acısını ve yas duygusunu anlatıyor.
 
BAĞLAR (LACCI)
Daniele Luchetti, 2020
İtalya’nın en önemli edebiyatçılarından Domenico Starnone’nin Türkçeye de çevrilen romanının uyarlaması, bir ailenin farklı üyelerinin perspektifinden, bir türlü kestirilip atılamayan bağları, yıllar ilerledikçe zehir yaymaya başlayan bir evliliğin farklı evrelerini anlatıyor. Venedik’ten ödülle dönen BAĞLAR’da Alba Rohrwacher başrolde.
 
HIGH LIFE
Claire Denis, 2018
Uzay yolculuğu, bilim kurgu, korku. Tüm bu kelimeleri Fransız usta Claire Denis’nin sinemasıyla çok sık birlikte anmayız. Denis, Robert Pattinson ve Juliette Binoche’u başrole yerleştirdiğ bu gizemli öyküde, uzay boşluğunda varoluşsal kriz halindeki insanları resmediyor. Yaşadığımız duygusal açmazların yeryüzünde de fezada da aynı olduğunu hatırlatıyor.
 
KAYGI
Ceylan Özgün Özçelik, 2017
Ceylan Özgün Özçelik’in 2017’de Berlinale’de prömiyerini yapan filmi, ana karakteri aracılığıyla, yakın geçmişimizin travmalarıyla yüzleşmek için özgün bir yol buluyor. Bugünü ve yakın geleceği temsil eden, totaliter, distopik bir İstanbul’da, geçmişe dair travmalarını bastıran bir kadının hafızasının duvarlarında çatlaklar açıyor.
 
BAL ÜLKESİ (MEDENA ZEMJA)
Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, 2019
En İyi Belgesel dalında Oscar adayı olan, sayısız ödül kazanan BAL ÜLKESİ, Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde arıcılık yapan Hatice Muratova’nın yaşamına konuk ediyor bizi. Arılarla konuşan, onlara şarkılar söyleyen Muratova, hem doğanın çetin koşullarına hem de onun arılarını bir kâr aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı direniyor.
 
AİDİYET
Burak Çevik, 2019
Klasik anlatı sinemasını kıran cesur denemeleriyle tanınan genç yönetmen Burak Çevik’in ikinci uzun metrajı, birbirinden farklı estetiklere sahip iki bölümle, seyirciye meydan okuyan çetin bir bulmaca yaratıyor. Öykünün ilk yarısı, bir cinayeti polis sorgu kayıtları eşliğinde anlatırken, ikinci yarısı cinayeti planlayan çiftin tanıştığı geceye odaklanıyor.
 
MEKÂNLAR VE YÜZLER (VISAGES, VILLAGES)
Agnès Varda ve JR, 2019
Büyük usta Agnès Varda’nın ölümünden birkaç yıl önce, dünyaca ünlü sokak sanatçısı JR ile birlikte çektiği bu belgesel, Varda’nın tüm kariyerine yayılan o şefkatli, bilgece, anlattığı insanlara değer veren bakışı sonuna kadar hissettiriyor. Fransız taşrasında, fotoğrafların gücü, dostluğun önemi ve hafıza üzerine neşesi bol, şiirsel bir yolculuk.
“Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi”, “Jacques Demy’ye Yakın Plan” ve “Cafer Penahi Sinemasına Bir Bakış” adlı film seçkileri de ekim ayında MUBI’de yer alacak.
Ekim Programı:
 
1 Ekim   Western (2017)
2 Ekim   İnsan Sesi (La voz humana, 2020)
3 Ekim   Kaygı (2017)
4 Ekim   Bal Ülkesi (Medena zemja, 2019)
5 Ekim   Anılar ve İtiraflar (Visita, ou Memórias e Confissões, 1982)
6 Ekim   Mahkeme (Court, 2014)
7 Ekim   Kargo 200 (Gruz 200, 2007)
8 Ekim   Lola (1961)
9 Ekim   Bağlar (Lacci, 2020)
10 Ekim  Rock’n Roll (2017)
11 Ekim   Dudaklarımı Oku (Sur mes lèvres, 2001)
12 Ekim   Yola Devam (Nam-mae-wui yeo-reum-bam, 2019)
13 Ekim   Sıçan Avcısı (Ratcatcher, 1999)
14 Ekim   Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi (2020)
15 Ekim   Cherbourg Şemsiyeleri (Les parapluies de Cherbourg, 1964)
16 Ekim   High Life (2018)
17 Ekim   Aidiyet (2019)
18 Ekim   Gonzo: Dr. Hunter S. Thompson’ın Yaşamı (Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson, 2008)
19 Ekim   Şehir Işıkları (City Lights, 1931)
20 Ekim  C Blok (1994)
21 Ekim    Beyaz Balon (Badkonake sefid, 1995)
22 Ekim   Cryptozoo (2021)
23 Ekim   Sefer Tası (Dabba, 2013)
24 Ekim  
25 Ekim   Niçin İskenderiye? (Iskanderia… lih?, 1979)
26 Ekim   Baküs Leydi (Jug-yeo-ju-neun Yeo-ja, 2016)
27 Ekim   Masumiyet (1997)
28 Ekim   Perde (Pardé, 2013)
29 Ekim   Susuz Yaz (1963)
30 Ekim   Mekânlar ve Yüzler (Visages, villages, 2017)
31 Ekim    Metropolitan (1990)

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu