En Yeni Film Haberleri

Marlon Brando Adına Oscar’ı Reddeden Sacheen Littlefeather Hayatını Kaybetti

Akademi, 1973 Oscar töreninde maruz kaldığı ırkçılık nedeniyle Sacheen Littlefeather’dan geçtiğimiz aylarda resmen özür dilemişti.

Oscar ödüllerini dağıtan Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 1973 yılında Marlon Brando’nun En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather’in hayatını kaybettiğini duyurdu.
Francis Ford Coppola’nın 1972 yapımı “Godfather” filmindeki performansıyla Oscar kazanan Brando, ödülü almayı reddetmiş ve sinema endüstrisinde yerli Amerikalıların temsiline ilişkin sorunları vurgulayarak 26 yaşındaki Sacheen Littlefeather’dan kendisinin yerine sahneye çıkmasını istemişti.
O zamana kadar birkaç filmde rol almış bir oyuncu olan Littlefeather, törenin yapımcısı Howard Koch tarafından, konuşması 60 saniyeyi aşarsa güvenlik tarafından tutuklatılacağı söylenerek tehdit edildi. Konuşması sırasında yuhalanan ve ırkçı söylemlere maruz kalan Littlefeather, daha sonra yaptığı açıklamada John Wayne’in kendisine saldırmak üzere sahneye doğru hareket ettiğini ve zorla durdurulduğunu anlatmıştı.
Akademi, törende yaşananlardan dolayı Littlefeather’den geçtiğimiz aylarda resmen özür diledi. Dönemin Akademi Başkanı David Rubin’in kaleme aldığı 18 Haziran tarihli özür mektubunda şu ifadeler yer aldı: “Bu açıklama nedeniyle maruz kaldığınız suistimal yersiz ve haksızdı. Yaşadığınız duygusal yük ve sektörümüzdeki kendi kariyerinizin maliyeti onarılamazlar. Çok uzun zamandır gösterdiğin cesaret kabul görmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz.”
17 Eylül’de Akademi Müzesi’nde gerçekleştirilen Amerikan Yerlileri Kutlama Töreni’ne onur konuğu olarak davet edilen Littlefeather, özür mektubunun okunmasının ardından “Bu özrü kabul etmek için buradayım. Sadece benim değil, tüm milletlerimizin de bu gece bu özrü duyması ve hak etmesi gerektiğini bilerek kabul ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu