En Yeni Film Haberleri

İranlı Seri Katilin Hikayesini Anlatan “Kutsal Örümcek”ten Fragman

İran Hükümeti, Cannes Film Festivali’nden ödülle ayrılan filmin ekibinde yer alanların cezalandırılacağını söylüyor.

2001’de yakalanmadan önce 16 kadını öldüren seri katil Saeed Hanaei’nin gerçek hikayesine dayanan “Kutsal Örümcek” (Holy Spider) İran’ın en kötü şöhretli katillerinden birinin arkasındaki büyüleyici ve zorlayıcı hikayeyi perdeye taşıyor.
“Kutsal Örümcek” dünya prömiyerini bu yılki Cannes Film Festivali’nde yaptı. Ali Abbasi tarafından yazılıp yönetilen film,  Zar Amir-Ebrahimi’ye En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazandırırken, cesur ve sarsılmaz yaklaşımıyla bol bol övgü topladı. Filmin fragmanı, gerçeği bulmak ve adaleti sağlamak için her şeyi riske atan bir gazetecinin ardındaki hikayeye, büyük terörlerle dolu bir şehirde kanunsuz bir adamı ortaya çıkarma çabalarına, karanlık, zengin ve meditatif soruşturmaya kısa bir bakış sunuyor. 
Netflix’in rekor kıran seri katil dizisi “DAHMER – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”nin bir kez daha gösterdiği gibi izleyiciler karanlık, rahatsız edici bu insanlar hakkındaki yapımları izlemekten kendilerini alamıyorlar. “Kutsal Örümcek” ise yalnızca bir seri katil hikayesi olmakla kalmayıp İran’ın ataerkil toplum kodlarını da deşiyor ve güncel olayların ışığında çarpıcı bir hikaye sunuyor. 
Film Danimarka tarafından 2023 yılı Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi ancak İran hükümeti bu durumdan memnun değil. İran Kültür ve İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili, İran Sinema Kurumunun da “milli ve dini değerlere hakaret edildiği” gerekçesiyle tepki gösterdiği film hakkında “Bu film Ürdün’de çekilmiştir ve filmin başrol oyuncuları yurt dışındadır. İran’dan lisansı yoktur. Ülke içinden filmin yapımında iş birliği yaptıkları tespit edilenlerin olması durumunda kesinlikle sinema kanununa göre cezalandırılacaklardır” dedi.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu