En Yeni Film Haberleri

Fatma Girik Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Fatma Girik, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Yeşilçam’ın efsane oyuncularından Fatma Girik, bu sabah hayatını kaybetti. Haberi Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurdu.Muammer Keskin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.”
Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. pic.twitter.com/aIEwj9DlA0
— Muammer Keskin (@muammerkeskin75) January 24, 2022
Yeşilçam’ın en büyük kadın starlarından biri olan Fatma Girik, 1957 yılında başladığı sinema kariyerinde 180’in üstünde filmde rol almış, güçlü kadın rolleriyle hafızalara kazınmıştı. Fatma Girik, ilk büyük çıkışını 1960 yılında, Memduh Ün tarafından yönetilen “Ölüm Peşimizde” filmi ile yaptı ve Yeşilçam’ın altın yılları olan 1960’larda kariyerinin en üretken dönemini yaşadı.1965 yılında “Keşanlı Ali Destanı”, 1967 yılında “Sürtüğün Kızı” filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı. Ardından, 1969 yılında “Ezo Gelin”, 1970 yılında “Büyük Yemin” ve “Boş Beşik”, 1971 yılında “Acı” filmlerindeki rolleri ile Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü.Fatma Girik, 1978 yılında Kemal Sunal’la birlikte Can Film yapım şirketini kurup yapımcılık yapmaya başladı. 1989-1994 yılları arasında belediye başkanlığı yaptı ve aynı dönemde “Söz Fato’da” adlı televizyon programını hazırladı. 1990 yılında rol aldığı “Gün Ortasında Karanlık” filminden sonra, 2005 yılında misafir oyuncu olarak yer aldığı “Sinema Bir Mucizedir”e kadar oyunculuğa ara verdi. Son olarak 2012 yılında “Babalar ve Evlatlar” adlı televizyon dizisinde rol aldı.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu