En Yeni Film Haberleri

Darth Vader’ın Sesi Emekli Oluyor!

Darth Vader’ın ikonik sesi James Earl Jones, karakterin ses haklarını imzalayarak emekliye ayrıldı.

91 yaşındaki aktör James Earl Jones, 40 yılı aşkın bir süre boyunca sinemanın en ikonik kötü adamlardan biri olan Darth Vader’a sesiyle hayat verdikten sonra artık karakterle vedalaşıyor. Bundan sonra Darth Vader’ın sesi, Jones’un Lucasfilm’e kullanım izni verdiği ses kayıtlarından yola çıkarak yapay zeka tarafından yaratılacak. 
Lucasfilm, daha önce de “The Book of Boba Fett”teki genç Luke Skywalker‘ın (Mark Hamill) sesini yeniden yaratmak için ve “Obi-Wan Kenobi” dizisindeki Darth Vader’ın sesi için yapay zekaya başvurmuştu. Stüdyo bu tarz işlemler için, arşiv kayıtlarından yola çıkarak yapay zeka aracılığıyla yeniden diyaloglar yaratma üstüne çalışan Ukraynalı şirket Respeecher ile çalışıyor.
Lucasfilm’in emektar ses kurgucusu Matthew Wood, 32 yıllık kariyeri boyunca defalarca Jones ile çalıştı. Wood son olarak 2019’da “The Rise of Skywalker” için Jones’un sesini kaydetti. Aktörün artık Darth Vader’dan uzaklaşmak istediğini dile getirmesinin üstüne, ona Respeecher’ın yapabildiklerini gösteren Wood, böylece Jones’un Vader’ı hayatta tutmak için sesinin haklarını devretmeyi kabul ettiğini belirtiyor. 
Darth Vader bundan sonra dijital olarak seslendirilecek ve James Earl Jones’un hayata veda etmesinin ardından yaratılacak Star Wars içerikleri de dahil olmak üzere, tüm yapımlarda o ikonik sesi koruyabilecek. 

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu