En Yeni Film Haberleri

Ayvalık Film Festivali Başladı

16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ayvalık Film Festivali, Ayvalık Uluslararası Film Festivali, “Yeni Bir” Ödülü ile başladı..

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 16 Eylül Cuma akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşen açılış töreniyle başladı! Festival davetlilerinin ve Ayvalık halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen gecede, geleceğin sinemacıları için hayata geçirilen ve Mey|Diageo’nun katkılarıyla bu yıl ilk kez verilen “Yeni Bir …” ödülü de sahibini buldu.Bu yıl “Yeni Bir Yönetmen” başlığıyla verilen ödül, Ela ile Hilmi ve Ali filmiyle dikkatleri çeken yönetmen Ziya Demirel’in oldu. Açılış gecesi, Park Chan-wook’un 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazanan filmi Ayrılma Kararı’nın gösterimiyle sona erdi.
Seyir Derneği tarafından 16-21 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde 16 Eylül Cuma akşamı Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Engin, Komili’nin ikramlarını üstlendiği kokteylde festival için gelen konukları ağırladı. 
Festivalde bir yarışma yapılmamasına karşın, son bir yıl içinde vizyona girmiş ya da ulusal festivallerde gösterilmiş uzun metraj kurmaca filmlerden birindeki başarısıyla dikkat çeken genç bir sinemacıya verilen “Yeni Bir …” ödülü, ilk yılında bir yönetmenin oldu. 40.000 TL değerindeki “Yeni Bir Yönetmen” ödülünün kazananı, bu yılki seçici kurulu oluşturan Levent Aygül, Ercan Kesal, Nadir Öperli, Tülin Özen ve Aslı Özge’nin oybirliğiyle Ela ile Hilmi ve Ali filminin yönetmeni Ziya Demirel oldu.
Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin “Uluslararası Seçki”, “Bu Dünyanın Çocukları”, “İlk Filmler”, “Ulrike Ottinger 80 Yaşında”, “Anısına”, “Çocuklar İçin Sinema” ve uzun metraj, kısa film ile belgesellerin yer aldığı “Türkiye’den Filmler” bölümlerinde toplam 48 film gösterilecek. Festival seçkisindeki filmlerin detaylı bilgilerine ve program çizelgesine Ayvalık Uluslararası Film Festivali internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.
 

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu