En Yeni Film Haberleri

“Avatar” 13 Yıl Sonra Yine Zirvede!

Yenilenmiş 4K versiyonuyla yeniden vizyona giren 2009 yapımı film, küresel gişe listelerinin zirvesine yerleşti.

James Cameron imzalı “Avatar” ilk çıkışından 13 yıl sonra, yeniden büyük bir gişe başarısına imza attı. Aralık ayında seyirciyle buluşacak olan devam halkası “Avatar: Suyun Yolu” filminden önce, seyircilere efsaneyi hatırlatmak ve yeniden yaştmak için 4K olarak vizyona giren film, küresel gişede 30.5 milyon dolar hasılat elde etti. 
2154 yılında, Dünya’nın güneş sisteminin dışındaki bir ay olan Pandora’nın kurgusal dünyasında geçen “Avatar”, belden aşağısı felçli Denizci Jake Sully’nin (Sam Worthington) yerli halk Na’vi’nin arasında sızmak için bir casus görevindeyken onlarla bağ kurmasını ve neticesinde gezegenin kaynaklarını sömürmek isteyen insanları geri püskürtmesini konu alıyordu. 
2009 yılında vizyona giren film, kısa sürede dünyanın en çok kazanan filmi olma unvanını elde etmişti. 2019 yılında “Avengers: Endgame” ile kısa bir süreliğine tahtından olsa da 2021’de Çin’de tekrar vizyona girmesiyle “Avatar” birinciliği geri aldı. Toplam hasılatı  2 milyar 877 milyon 897 bin dolar olan “Avatar”, James Cameron’ın ikinci tarihi gişe başarısı. Yönetmenin 1997 tarihli “Titanic” filmi de dünya çapında gişe rekorları kırmıştı. 
Doğal olarak gözler “Avatar 2″ye çevrildi. Filmin gişe yolculuğunun bu başarıyı devam ettirip ettiremeyeceği merakla beklenirken, “Avatar” iyenidne vizyona girişinin ilk hafta sonudna dünya çapında 30.5 milyon dolar kazanarak iyi bir sinyal verdi. Filmin Amerika hasılatı 10 milyon dolar ve izleyicilerin %93’ünün filmi 3D olarak izlediği biliniyor. Dünya çapındaki hasılatın 6 milyon doları ise IMAX geliri. İzleyicilerin, Cameron’ın sürükleyici dünyasını ve etkileyici görsellerini büyük ekranda deneyimlemek istedikleri açıkça belli, bu durumda “Avatar 2” içinde beklenti oldukça yüksek.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu