En Yeni Film Haberleri

Altın Koza Film Festivali’nde 3. Gün

29. Adana Uluslararası Yarışma filmlerinden “Yaban” ile “Suna’’ filmleri seyirci karşısına çıktı, Arif Keskiner ve Zeynep Atakan ile söyleşiler gerçekleştirildi.

29. Adana Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin 3. gününde yarışma filmlerinden “Yaban” ile “Suna’’ filmleri seyirci karşısına çıktı. 
Bir kaçış hikayesi “Yaban”
Yönetmen Tareq Daoud’ın senaryosunu da yazarak yönetmenliğini yaptığı “Yaban”, yönetmenin ilk uzun metraj filmi. Bir kaçış öyküsünü konu alan filmin gösterimine yönetmenin yanı sıra oyuncular ve film ekibinden de katılım oldu. Film sonrası soru cevap bölümünde ise, yönetmen Tareg Daoud filmi dört yıl önce çektiğini, pandemi nedeniyle ancak gösterildiğini söyledi. Filmdeki metaforlarla ilgili soruya ise, “geniş bir konu metaforlar. Kelebek birçok dillerde bir simge… Deliliğe giden bir yolculuk bu. Her yere gerçekçi bir şekilde ulaşmak. Yavaş yavaş daha fantastiğe, sübjektif konulara girmek. Filmin her yerinde simgeler var ama kelebek çok iyi bir örnek” diyerek cevapladı. Filmin başrol oyuncusu Doğanay Ünal ise Osman rolünün aslında talihsiz bir karakter olduğunu ve sonunda vicdanını dinlediğini söyledi.  

Odalara sıkışmış bir kadın “Suna”
Yönetmen Çiğdem Sezgin’in ikinci uzun metrajlı filmi olan, “Suna” prömiyeri Esas 01 Burda AVM Cinemapink’te yapıldı. Gösterim sonrası Burak Göral moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, filmin senaristi ve yönetmeni Çiğdem Sezgin, başrol oyuncuları Nurcan Eren ve Tarık Papuçcuoğlu, yapım koordinatörü Tahir Soylu, sanat yönetmeni Osman Özcan soruları cevapladı.
Çiğdem Sezgin, “Filmde, kadın karaktere de, erkek karaktere de eşit mesafeden bakmaya çalıştım. Mümkün olduğunca, kimliğimi ne senaryo yazarken ne de reji masasına koymamaya çalışıyorum. Bu filmi kadın karakter üzerinden anlatmaya çalıştım.” dedi. Başrol oyuncusu Nurcan Eren ise “Çok heyecanlıyım. Adana’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Hayatımda gördüğüm birkaç Suna var, bir tane Suna yok. Çok etkilendim Suna’nın hikayesinden.” ifadelerinde bulundu.
Filmin başrol oyuncularından Tarık Papuççuoğlu “Sete Tarık olarak geldim, önce Veysel’i merak ettim, sonra galiba bulmaya çalıştım ve sonunda yönetmenim sayesinde buldum. Hem Veyseller oldu, hem Sunalar oldu hayatımda.” dedi. Filmi izleyenler arasında, filmde misafir oyuncu olarak yer alan Şenay Gürler de vardı.

 
“BİR ÖMÜR ARİF KESKİNER”
Festivalde, Türk Sineması’nın efsane isimlerinden Arif Keskiner’in belgeselinin gösteriminin ardından yapılan söyleşiye ilgi yoğundu.
Gazeteci, oyuncu, yayınevi müdürü, sinema muhabiri, film yönetmeni, hatta fotoromancı, film yapımcısı ve Türk sinemasının en önemli köşe taşlarından Arif Keskiner’in hayatından kesitlerin yer aldığı belgesel “Bir Ömür Arif Keskiner’’in gösterimi Şehir Tiyatroları Salonu’nda yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Arif Keskiner’in katılımıyla yapılan gösterim sonrasında, belgeselin yapımcısı Baran Seyhan’ın moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye Arif Keskiner, gazeteci-yazar Turhan Günay, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ve yazar Melih Güneş katıldı. 
“Müthiş bir kültürel zenginlik”
Arif Keskiner belgeselinin yapımcısı Baran Seyhan, ülkemizde arşiv kültürü olmadığını söylerken, “belgeseli yaparken de bununla bir kere daha yüzleştim ve çok üzüldüm.  Mesela bu festivalde Onur Ödülü aldığı görüntüler yok, bulamadık.  Antalya’daki   film festivalinde de arşivi yok” dedi. Seyhan, Arif Keskiner’i sadece sinemacı olarak değil, Arif Keskiner penceresinden de bakmaya çalıştıklarını dile getirirken “bizim için öncelikle insani, yani beşeri bir Arif Keskiner figürü vardı. Bunun dışında müthiş bir zenginlik var. Bu zenginlik kültürel hazine” dedi. Arif Keskiner ise,  belgeseli yapan herkese teşekkürlerini iletti, “kalıcı bir şey oldu, hayat gelip geçiyor. Bizde geldik gideceğiz herkes gibi. Hiç olmazsa böyle bir gariban varmış desinler” dedi. 

Zeynep Atakan ile “Film Yapımında Yeni Nesil Metodlar”
 “Yapımcı, bir filmin fikir aşamasından satış pazarlamasına kadar bütün yolculuğu planlayan insandır.”
Türk sinemasının önemli filmlerinde imzası olan Yapımcı Zeynep Atakan sinemaseverler ve öğrencilerle biraraya geldi. Katılımcıların soruların yanıtlayan Zeynep Atakan, film yapımında yeni nesil metodlar üzerine tecrübelerini paylaştı. Atakan; “Türkiye’de bir senaryo bittiği zaman bunu proje olarak ele alıyoruz. Projenin en önemli ögelerinden biri senaryo ama proje diyebilmeniz için onun yanında yönetmen, ya da yapımcı olması lazım. Ya da senaryo yok, yapımcı ve yönetmen biraraya gelip bir senarist bulmaları lazım. Burada bir kavram kargaşası oluyor. Tabi ki yapımcı para koyuyor, her şeyden önce emeğini koyuyor. Ama yapımcı bir filmin fikir aşamasından satış pazarlama aşamasına kadar bütün yolculuğunu planlayan insan” diyerek yapımcılığın tanımını yaparak söyleşiyi sürdürdü.

Türk Sineması’nın Usta İsimleriyle Söyleşi
29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, usta oyuncular Selda Alkor, Zihni Göktay ve Halil Ergün, Esas 01 Burda AVM’de düzenlenen söyleşide bir araya geldi. Bircan Silan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide usta oyuncular, sanat hayatında yaşadıkları anıları dinleyicilerle paylaştı. Söyleşi sonunda Zihni Göktay ‘’Lüküs Hayat’’ şarkısını söyledi. 

Zeydan Karalar, Öğrencilerle Bir Araya Geldi
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ‘’Esas 01 Burda AVM Cinemapink’’te yapılan, Elektrik Savaşları filmimin özel gösterimi öncesi, öğrencilerle bir araya geldi.  TED Adana Bekir Sapmaz Öğrenci yurdunda kalan, öğrencilerle film öncesi bir araya gelen Karalar, öğrencilerle fotoğraf da çektirdi.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu