En Yeni Film Haberleri

Filmekimi Programı Açıklandı!

Biletler 4 Ekim’de satışa çıkıyor.
Bu yıl Paribu sponsorluğunda gerçekleştirilen Filmekimi uluslararası festivallerde gösterilmiş, ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla 8-17 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, 15-19 Ekim’de Ankara’da, 22-26 Ekim’de İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak. Filmekimi filmleri İstanbul’da Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Beyoğlu Sineması ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması’nda, Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de Cinemaximum Mavi Bahçe’de izlenebilecek.40. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da Altın Lale’yi kazanan Madalena (Madiano Marcheti), Cannes’da ana yarışmada Altın Palmiye’yi kazanan ve ardından Toronto’da Geceyarısı Çılgınlığı bölümünün en iyisi seçilen Titane (Julia Ducournau), Venedik’te Altın Aslan kazanan Kürtaj (Audrey Diwan), Cannes’da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera’yı kazanan Murina (Antoneta Alamat Kusijanović) Filmekimi programında yer alıyorlar.
Denis Villeneuve epik bilimkurgu Dune: Çöl Gezegeni ile, Wes Anderson, yine yıldızlarla dolu Fransız Postası ile; Bruno Dumont, Cannes’da prömiyer yapan France ile; Mia Hansen-Løve başrolde Tim Roth, Mia Wasikowska’nın bulunduğu Bergman Adası ile, Paul Verhoeven kışkırtıcı Benedetta ile; Andrea Arnold ilk belgeseli İnek ile; François Ozon, iç burkucu Her Şey Yolunda ile; Nanni Moretti kendisinin de rol aldığı Üç Aile ile; Hong Sang-soo bu yıl gösterime çıkan ikinci filmi Gözünün Önünde ile; Jacques Audiard bir grafik romandan uyarladığı Paris, 13. Bölge ile; Paul Schrader, başrolünü Oscar Isaac’in üstlendiği Kumarbaz ile; Joanna Hogg Hatıra filminin dokunaklı devam filmi Hatıra: 2. Bölüm ile; Zhang Yimou, “sinemaya yazdığım aşk mektubu” dediği Bir Saniye ile; anime dünyasının yıldızlarından Mamoru Hosada, Belle ile; Macar sinemasının en yetkin yönetmenlerinden Kornél Mundruczó, Evrim ile; Christophe Honoré de Proust’tan esinlenerek oyunculuğa ve tiyatroya saygı duruşu olan Guermantes ile Filmekimi’nde.
Asghar Farhadi’nin Cannes’da Büyük Ödül kazanan Kahraman, Apichatpong Weerasethakul’un Cannes’da Jüri Ödülü kazanan Memoria, Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde en iyi film seçilen Chiara (Jonas Carpignano), Cannes’da Leos Carax’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Annette, Nadav Lapid’in Cannes’da Jüri Ödülü kazanan Ahed’in Dizi, Cannes’da Vulcan En İyi Görüntü Ödülü kazanan Petrov Grip Oldu (Kirill Serebrennikov), Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü ardından Saraybosna’da En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan Büyük Özgürlük (Sebastian Meise), Cannes’da Renate Reinsve’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü getiren Dünyanın En Kötü İnsanı (Joachim Trier), Cannes’da Büyük Ödül ve Kudüs’te En İyi Uluslararası Film seçilen 6 Numaralı Kompartıman (Juho Kuosmanen); Cannes’da En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü, Ekümenik Jüri Ödülü kazanan Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi), efsane görsel efekt ustası Phil Tippett’tan Fantasia Film Festivali’nde (Montreal) En İyi Canlandırma Ödülü kazanan Çılgın Tanrı, Cannes’da Özgünlük Ödülü–Belirli Bir Bakış ödülü kazanan Kuzu (Valdimar Jóhannsson), Venedik’te Jane Campion’a En İyi Yönetmen ödülünü getiren The Power of the Dog, Cannes’da Kuir Palmiye kazanan Yol Ayrımı (Catherine Corsini), Venedik’te Büyük Jüri Ödülü kazanan The Hand of God (Paolo Sorrentino) ve Venedik’te Jüri Özel Ödülü ve Yeşil Damla Ödülü kazanan Il Buco (Michelangelo Frammartino) Filmekimi’nde gösterilecek.
Filmekimi zengin programının yanı sıra, afişleriyle ve kampanyasıyla da dikkat çekiyor. Muhabbet tarafından hazırlanan kampanya ve afişlerin temasını #NeİzlediğimÖnemli sloganı oluşturuyor. Filmekimi, bu sloganla iyi şeyler izlemenin seyircinin gözünde ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve “Ne izlediğim önemli” diyen izleyicinin ihtiyaçlarına cevap oluyor. Filmekimi iletişim kampanyası ve afişleri de film puanlama mantığında “puanlama” fikrini ele alıyor. Afişlerin üzerinde yer alan yıldızlı puanlama ikonları da, filmlere 10 üzerinden puan verilen IMDB gibi online veritabanı sitelerinden film izleyicisinin aşina olduğu bir işaret.
4 Ekim’de genel satışa biletleri çıkacak olan Filmekimi’nin programında yer alan filmler:
 
Fransız Postası / The French Dispatch / Wes Anderson
İnek / Cow / Andrea Arnold
Paris, 13. Bölge / Les Olympiades / Paris, 13th District / Jacques Audiard
Ali ve Ava / Ali & Ava / Clio Barnard
The Power of the Dog / Jane Campion
Annette / Léos Carax
Ayrı Dünyalar / Ouistreham / Between Two Worlds / Emmanuel Carrère
Chiara / A Chiara / Jonas Carpignano
Yol Ayrımı / La Fracture / The Divide / Catherine Corsini
Hayvan / Animal / Cyril Dion
Kürtaj / L’événement / Happening / Audrey Diwan
Titane / Julia Ducourneau
France / Bruno Dumont
Kahraman / Ghahreman / A Hero / Asghar Farhadi
Il Buco / Michelangelo Frammartino
Drive My Car / Ryûsuke Hamaguchi
Hatıra: 2. Bölüm / The Souvenir: Part II / Joanna Hogg
Guermantes / Christophe Honoré
Belle / Ryu to Sobakasu no Hime / Belle / Mamoru Hosoda
Kuzu / Dýrið / Lamb / Valdimar Jóhannsson
Buluşma / Mass / Fran Kranz
6 Numaralı Kompartıman / Hytti Nro 6 / Compartment No. 6 / Juho Kuosmanen
Murina / Antoneta Alamat Kusijanovic
Huzursuz / Les Intranquilles / The Restless / Joachim Lafosse
Ahed’in Dizi / Ha’berech / Ahed’s Knee / Nadav Lapid
Aline / Valérie Lemercier
Bergman Island / Mia Hansen-Løve
Kardeşlerim ve Ben / Mes frères et moi / My Brothers and I / Yohan Manca
Madalena / Madiano Marcheti
Büyük Özgürlük / Grosse Freiheit / Great Freedom / Sebastian Meise
Kan Portakalları / Oranges Sanguines / Bloody Oranges / Jean-Christophe Meurisse
Dil Dersleri / Language Lessons / Natalie Morales
Üç Aile / Tre Piani / Three Floors / Nanni Moretti
Evrim / Evolution / Kornél Mundruczó
Her Şey Yolunda / Tout s’est bien passé / Everything Went Fine / François Ozon
Gözünün Önünde / Dangsin-eolgul-apeseo / In Front of Your Face / Hong Sang-soo
Kumarbaz / The Card Counter / Paul Schrader
Petrov Grip Oldu / Petrovy v grippe / Petrov’s Flu / Kirill Serebrennikov
The Hand of God / È Stata la Mano di Dio / Paolo Sorrentino
Çılgın Tanrı / Mad God / Phil Tippett
Dünyanın En Kötü İnsanı / Verdens Verste Menneske / The Worst Person in the World / Joachim Trier
Benedetta / Paul Verhoeven
Dune: Çöl Gezegeni / Dune / Denis Villeneuve
Memoria / Apichatpong Weerasethakul
Bir Saniye / Yi miao zhong / One Second / Zhang Yimou

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu