En Yeni Film Haberleri

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Dün ve Bugün

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı…

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı.
2 Ekim Pazar Günü Festival’de Neler Yaşandı?
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında Ümit Köreken’in yönettiği, Anton Çehov’un Martı adlı oyunundan esinlenerek yazılan ve bir anne-oğul sevgisizliği ve bağlanma bozukluğunu anlatan “Bir Umut” ve Atalay Taşdiken’in bir yandan en sevdiği at Turagay’ın satılması, diğer yandan ailesinin dağılmasıyla zorlu bir süreç yaşamaya başlayan 13 yaşındaki bir çocuğun hikâyesini anlattığı filmi “Hara” izleyici ile buluştu. Her iki gösterim sonrasında film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler gerçekleştirildi.
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise doğayla iç içe yaşamak için kırsal bir bölgeye göç eden bir çiftin köylülerle yaşadığı çatışmaları konu alan, San Sebastian Film Festivali’nde izleyiciyle buluşan Rodrigo Sorogoyen imzalı Canavarlar / The Beasts ve Yasmine Benkiran’ın hayatlarında farklı sorunlarla baş etmeye çalışırken yolları kesişen iki kadın ve bir çocuk ile onların peşindeki polisleri odağına aldığı Melikeler / Queens Türkiye’de ilk kez AKM Aspendos salonunda gösterildi.
Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan Kasım Ördek’in “Birlikte, Yalnız”, Yılmaz Özdil’in “Aforoz”, Yağmur Mısırlıoğlu’nun “Bugün Değil”, Barış Kefeli ve Nükhet Taneri’nin “Ben Tek Siz Hepiniz”, Turan Haste’nin “Rutubet”, Deniz Telek’in “Suyu Bulandıran Kız”, R. Hakan Arslan ve Kerem Yükseloğlu’nun “Tek Yön”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada”, Emre Birişmen’in “Kule”, Benhür Bolhava’nın “Koyun”, Charles Emir Richards’ın “Suriyeli Kozmonot”, Esme Madra’nın “Fırtına” adlı filmlerinin gösterimleri gerçekleştirildi. Film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşi yapıldı.
Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alan Ekin İlkbağ ve İdil Akkuş’un birlikte yönettikleri iki genç senkronize yüzme sporcusunun hayallerini gerçeğe çevirmek üzere sıkı bir şekilde 2020 Olimpiyatlarına hazırlanmalarının izindeki “Düet” filmi; Mümin Barış’ın yönettiği dört Türk ve üç Koreli gazinin anılarından toplu bir Kore Savaşı hafızası oluşturan “23 Sentlik Asker” filmi gösterildi. Belgesel film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleştirildi. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleştirilen “Yeni Nesil Sinema Okulu” projesi kapsamında uzun süren bir eğitim döneminin ardından, 23 kız öğrenciden oluşan 5 ekip tarafından çekilen 5 film, öğrenciler ve projenin jüri üyelerinin katılımıyla izleyiciyle buluştu.
Festivalin Başka Bir Dünya bölümünde yer alan filmlerden Gina Gammell ve Riley Keough’ün birlikte yönettikleri, iki Amerikan yerlisi kızılderili çocuğunun iç içe geçmiş hikâyelerini takip eden Savaş Atı / War Pony ve Lukas Dhont’un çocuklukta düğümlenen ya da çözülen arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinin önemini vurgulayan Cannes Jüri Büyük Ödüllü filmi Yakın / Close Türkiye’de ilk kez açık hava sinemalarında izleyiciyle buluştu.
Festivalde Bugün – 3 Ekim Pazartesi
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında Burak Çevik, Sofia Bohdanowicz ve Blake Williams’ın birlikte yönettikleri “Gidiş O Gidiş” 14.30’da, Belmin Söylemez’in yönettiği “Ayna Ayna” 17.00’da AKM Aspendos salonunda izleyiciyle buluşacak. Her iki gösterim sonrasında AKM’nin yanında bulunan Balerin Cafe’de film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında Signe Baumane’nin yönetmenliğini üstlendiği canlandırma yapım Evlilik Hayatım / My Love Affair With Marriage 12.00’da, Michal Vinik’in yönettiği Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married 20.00’da Türkiye’deki ilk gösterimlerini AKM Aspendos salonunda yapacak.
Ulusal Belgesel Film Yarışması kapsamında ise Murat Erün’ün yönettiği “Hatice” 14.00’da, Pınar Fontini’nin yönettiği “Filmin Adı Ne?” 16.00’da, Metin Dağ’ın yönettiği “KAF KAF” 18.00’da AKM Perge salonunda izleyiciyle buluşacak. Özel Gösterimler kapsamında İlke İşisağ’ın yönettiği “Leyla Hanım” 12.00’da gösterilecek. Gösterimler sonrasında film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek. 
Detaylı program için tıklayın…
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu