En Yeni Film Haberleri

MUBI, Eylül Ayı Programını Açıkladı

MUBI, eylül ayı programını açıkladı. Yine birbirinden önemli ve ödüllü filmlerin yer aldığı programda, Charlie Chaplin, David Lynch ve Yılmaz Güney gibi sinemacıların özel seçkilerine de yer verilecek. İşte MUBI’nin heyecan verici eylül ayı programı:  GAGARINE
Fanny Liatard, Jérémy Trouilh, 2020
2020 Cannes Film Festivali resmi seçkisinde yer alan GAGARINE, Paris’in hemen dışındaki bir gettoda, 16 yaşındaki siyah bir gencin, kentsel dönüşümle yok olma noktasına gelen yaşam alanını kurtarma mücadelesini anlatıyor. Mathieu Kassovitz’in modern klasiği PROTESTO (LA HAINE) gibi toplumsal bir duyarlılığa sahip, Fransa’nın çok kültürlü yapısına ve yoksul kesimde biriken öfkeye vurgu yapan film, bir yandan da, bilim kurgu filmlerinden çıkma fütüristik bir atmosfere sahip. Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’un bu çok ses getiren çıkış filmi, astronomi tutkunu ana karakteri Yuri gibi, bir yandan gözünü yıldızlara dikerken bir yandan da günümüz Fransasının çarpıcı bir panoramasını çıkarıyor. GAGARINE 4 Eylül’den itibaren sadece MUBI’de izlenebilir.
90’LAR ORTASI (MID 90S)Jonah Hill, 2018
Oyuncu olarak yer aldığı projelerle Amerikan komedilerinde yeni kuşağın temsilcilerinden birine dönüşen Jonah Hill, 90’lı yıllarda Los Angeles’taki banliyö hayatına 13 yaşındaki bir çocuğun gözünden baktığı filmiyle, yönetmen olarak da kendini kanıtlıyor. Kaykaycı çocukların arasında dolanırken Amerikan bağımsız sineması ruhunu yakalayan bir film.
 
MARIA BY CALLAS
Tom Volf, 2017
Efsanevi soprano Maria Callas’ın çalkantılı yaşamını ve müzik serüvenini kendi ağzından dinlediğimiz belgesel, operanın divasının ölümünden yıllar sonra, onun şanına yaraşır bir veda niteliğinde. Hem görkemli ve sansasyonel hem de mahrem anları yakalamayı başaran bu biyografi, Callas’ın büyük bir hayranı olan Tom Volf’un ilk filmi.
 
HAYALİMDEKİ SAHNELER
Metin Akdemir, 2020
HAYALİMDEKİ SAHNELER, sinemamızda “kadın filmleri” olarak anılan, 1980’lerde çekilmiş üç önemli filmi yeniden tahayyül etmemizi sağlıyor. Oyuncu, senarist, akademisyen ve eleştirmenlerin kılavuzluğunda, bu filmlerdeki “kuir ihtimalleri” sorguluyor. Sinema tarihimize özgün bir bakış geliştiren belgesel, ilk kez ve sadece MUBI’de.
 
VE SONRA DANS ETTİK (AND THEN WE DANCED)
Levan Akin, 2019
Levan Akin’in 2019’da Cannes’da prömiyerini yaptıktan sonra tüm dünyada büyük ilgi uyandıran filmi, Gürcistan halk dansları gibi geleneksel kodlarla örülü, farklı kimliklere tahammül göstermeyen bir alanda, iki erkeğin aşkının filizlenişini anlatıyor. Unutulmaz dans sahneleriyle ifade edilen duygularla, şiirsel nitelik kazanan bir büyüme öyküsü.
 
FERAHFEZA​​Elif Refiğ, 2013
Elif Refiğ’in çıkış filmi FERAHFEZA, yük gemileriyle çevrili bir bölgede, İstanbul’un kıyısında bırakılmış, kendilerine sunulan hayatla yetinmeyi reddeden iki gencin, Ali ile Eda’nın kurduğu hayalleri anlatıyor. Batık gemilerin ortasında İstanbul’un farklı bir yüzünü resmeden, punk hassasiyetlere sahip bir ilk aşk öyküsü.
 
THELMA
Joachim Trier, 2017
OSLO, 31 AĞUSTOS ile özel bir hayran kitlesi edinen Joachim Trier, dini inançları nedeniyle tutkularını kabullenmekte zorlanan genç bir kadının öyküsünü, korku türüyle flört ederek anlatıyor. Bastırılan güdülerin çok daha şiddetli şekilde dışarıya sızacağı fikri üzerine kurulu THELMA, korku öğelerini ve arketipleri başarıyla kullanan bir büyüme öyküsü.
 
ANNE AT 13,000 FT
​​Kazik Radwanski, 2019
Zorlu bir dönemden geçen Anne, en yakın arkadaşının bekârlığa veda partisinde paraşütle serbest atlayışı ilk kez dener ve kendini daha önce hiç olmadığı kadar özgür hisseder. Gökyüzündeyken, yuvasını bulmuş gibidir. Kanadalı yönetmen Kazik Radwanski’den, John Cassavetes gibi Amerikan bağımsız sinemasının ustalarını anımsatan güçlü bir karakter portresi.
 
CASUSUN KARISI (WIFE OF A SPY)
​​Kiyoshi Kurosawa, 2020
Çağdaş Japon sinemasının aykırı sesi Kiyoshi Kurosawa, Venedik Film Festivali’nde ona En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran yeni filminde, II. Dünya Savaşı’nda geçen bir psikolojik gerilime imza atıyor. Bir karı kocanın arasındaki güvenin sarsılmasıyla başlayan öykü, türler arasında ustaca geçişlerle, Japon ulusunun 1940’lardaki ruh halini betimliyor.
 
AMAN DOKTOR (DJAM)
Tony Gatlif, 2017
Müziği anlatısının vazgeçilmez bir parçası kılan Tony Gatlif, yine yaşamı tüm cümbüşüyle resmeden, Yunanistan’dan İstanbul’a uzanan bir öyküyle karşımızda. Rebetiko ezgileriyle dolu AMAN DOKTOR’un başrolünde, BENEDETTA ve NIMIC’in yıldızı Daphné Patakia var. Türkiye’den Cümbüş Cemaat grubu ve Melike Şahin’in de filmde özel bir performansı yer alıyor.
 
ELVEDA (THE FAREWELL)
Lulu Wang, 2019
Çin asıllı Amerikalı yönetmen Lulu Wang’ın yaşamından izler taşıyan ELVEDA, ABD’de yaşayan genç bir kadının, ölmek üzere olan büyükannesiyle vedalaşmak için Çin’e yaptığı yolculuğu ve burada kendi kimliğini bulma mücadelesini anlatıyor. Altın Küre dahil sayısız ödül kazanan bu kişisel öykü, duygusal yoğunluğunu günlük hayattan sızan bir mizahla dengeliyor.
 
“Chaplin’in Modern Zamanları”, “David Lynch: Sürrealist Bir Deha” ve “Devrimci Sinema:Bir Yılmaz Güney Retrospektifi” seçkileri de eylül ayında MUBI’de!
MUBI Eylül Programı1 Eylül   Sarı Kedi (Sary mysyq, 2020)
2 Eylül   Ferahfeza (2012)
3 Eylül   Bağla Beni (¡Átame!, 1989)
4 Eylül   Gagarine (2020)
5 Eylül   Tokyo Sonata (Tôkyô sonata, 2008)
6 Eylül   Ağıt (1971)
7 Eylül   90’lar Ortası (Mid90s, 2018)
8 Eylül   Casusun Karısı (Wife of a Spy, 2020)
9 Eylül   Yaşasın Şeytan? (Hail Satan?, 2019)
10 Eylül  Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced, 2019)
11 Eylül   Showgirls (1995)
12 Eylül   Endişe (1974)
13 Eylül   Evrim (Évolution, 2015)
14 Eylül   Yumurcak (The Kid, 1921)
15 Eylül   Yuva (Home, 2008)
16 Eylül   Maria by Callas (2017)
17 Eylül   Hayalimdeki Sahneler (2020)
18 Eylül   Aman Doktor (Djam, 2017)
19 Eylül   Sürü (1979)
20 Eylül  İnsanları Seyreden Güvercin (En duva satt på en gren och funderade på tillvaron, 2014)
21 Eylül    Altına Hücum (The Gold Rush, 1925)
22 Eylül   The Grandmother (1970)
23 Eylül   Merkez Garı (Bab el hadid, 1958)
24 Eylül   Elveda (Bié Gàosù Tā, 2019)
25 Eylül   Kör Adam (2005)
26 Eylül   Thelma (2017)
27 Eylül   Alacakaranlık Samurayı (Tasogare Seibei, 2002)
28 Eylül   Havale (Mandabi, 1968)
29 Eylül   Anne At 13,000 ft (2019)
30 Eylül   Toprak (Al-ard, 1969)
 

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu