En Yeni Film Haberleri

Harput Kısa Film Festivali Açılışını Yaptı

Törende yaşam boyu onur ödülü usta sanatçı Yılmaz Gruda’ya verildi.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Elazığ Valiliği tarafından ilk kez düzenlenecek olan “Harput Kısa Film Festivali” dün gece protokol, jüri üyeleri ve basının katılımıyla Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Törende yaşam boyu onur ödülü usta sanatçı Yılmaz Gruda’ya verildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Elazığ Valiliği tarafından 8-11 Eylül tarihleri arasında ilki düzenlenen Harput Kısa Film Festivali’nin kısa film dalında jüri üyeliğini Osman Sınav (Yapımcı-Yönetmen), Ahu Türkpençe (Oyuncu), Raşit Çelikezer (Yönetmen-Senarist), Mehmet Çepiç (Oyuncu) ve Natali Yeres (Sanat Yönetmeni) yapıyor. Prof. Dr. Hakan Aytekin’in (Akademisyen-Belgesel Yönetmeni) jüri başkanlığını üstlendiği belgesel jürisinde ise Müjgan Taner (Belgesel Yönetmeni), Murat Tolga Şen (Sinema Yazarı), Dr. Musa Ak (Akademisyen-Belgesel Yönetmeni) ve Tülin Tezel (Belgesel Yönetmeni) gibi isimler var. Yarışmanın senaryo dalının jüri üyeleri Doç. Dr. Burak Medin ve Öğr. Gör. Günşad Özger’den oluşuyor.
Festivalin ilk yılında, açılış töreninde onur ödülü yılların usta sanatçısı Yılmaz Gruda’ya verildi. Gruda yaptığı konuşmada Elazığ’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve ekledi; “Yaptığınız festivalle bütün Anadolu’yu burada donatacaksınız. Burada yaşayan insanların hepsi birer hazine. Bu tarz festivaller sayesinde böylesine değerli insanlarla tanışıyor ve onlarla birlikte vakit geçirme şansını elde ediyoruz.”
Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Nazif Bilginoğlu: “Belediye olarak ilimize katkı sağlayacak kültürel ve sanatsal etkinliklere destek olmaya gayret ediyoruz. Harput Kısa Film Festivali’nin de ilimize değer katacağına yürekten inanıyoruz.” dedi. Sevilen mizah ustası Müfit Can Saçıntı “Lafını Esirgemeyenler” isimli tek kişilik gösterisi ve “Yaşamak Güzel Şey” isimli filmiyle Elazığlı sanatseverlerle buluşacak. Festivalin kazananları 11 Eylül Cumartesi akşamı düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.
 
Festivalde Yarışan Filmler
 
Kısa Filmler;
 
            “BİR NEHİR KIYISINDA” – MUHAMMED FURKAN DAŞBİLEK
            “BRIGITTE BARDOT” – ÇAĞIL BOCUT
            “HEMNEFES” – ABDULLAH ŞAHİN
            “İKLİM DEĞİŞİMİ” – YASEMİN DEMİRCİ
            “KIYIYA VURAN DALGALAR” – HALİL EFE AKDEMİR
            “MAJİD’DEN SEVGİLERLE” – YİĞİT ARMUTOĞLU
            “RONALDO” – RAŞİT ALGÜL
            “TEPETAKLAK CİNAYET” – ÇAMRAN AZİZOĞLU
            “VESİKALIK” – ALİ RIZA ERDEMİR
            “ZEMBEREK” – RECEP ÇAVDAR
 
Belgeseller;
 
            “2-0” CİHAN EMRE ZENGİN
            “ARASTA” – HÜSEYİN BALTACI /MUTLU KAHYA
            “ARAYIŞ” – ÖMER GÜLER
            “BİR ÖMÜR ANADOLU” – ÖZER KESEMEN
            “BU DA MI GOL DEĞİL?” – FEYZİ BARAN/KAMİL KAHRAMAN
            “BULAK” – EVRİM İNCİ
            “BÜYÜLÜ FENER BEKÇİLERİ” – FERHAT ZENGİN/BAHADIR KAPIR
            “GONCA YÖRÜĞÜN TOHUMLARI” – MEHMET KÖPRÜ
            “SEVAL” – AHMET KEÇİLİ
            “TÜLÜTABAKLAR ‘ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLAR’” – YASİN ÖZTÜRK
 

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu