En Yeni Film Haberleri

Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

Antalya halkının yoğun ilgi gösterdiği törene Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festivali Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Antalya protokol üyelerinin yanı sıra ulusal yarışmaların jüri üyeleri Emin Alper, Ahmet Sesigürgil, Ayfer Tunç, Gaye Su Akyol, Hazal Kaya, Muhammet Uzuner, Senem Tüzen, Öykü Karayel, Tunç Şahin, Pelin Esmer, Pınar Öğünç ve film ekipleri katıldı.Yekta Kopan ve Nefise Karatay’ın sunuculuğunda gerçekleşen gecenin açılışını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptı. Muhittin Böcek konuşmasında; “Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz yıl bana hem hayatın acı gerçeklerini hem de mucizeleri yaşatan bir yıl oldu. Festivalin 57. yılında çıkamadığım ve bir daha çıkıp çıkamayacağımı bilemediğim bu sahnede sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Allahıma şükürler olsun ki yıkılmadım, ayaktayım. Buradan tüm hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza, dualarını ve güzel dileklerini gönderen herkese bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu festival siyaset üstüdür ve onun için ülkemizin ortak değeridir. Festivaline her koşulda sahip çıkan tüm hemşehrilerime ve tüm sinemaseverlere yürekten teşekkür ediyorum.  Bugün, tüm zor koşullara rağmen, salgının ve felaketlerin gölgesinde bir festivali daha gerçekleştirmenin buruk sevincini yaşıyoruz. Çünkü biz, sanatin iyileştirici gücüne inanıyoruz. Çünkü biz, bu güzel ülkeye ve kaybettiğimiz yüzlerce cana borcumuz olduğunu biliyoruz. O borcu ödemek ve hep daha iyisini yapmak için, gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmadan, onun ‘hayat damarlarımızdan biri’ olarak tanımladığı sanata her koşulda sahip çıkacağız. Sanatçılarımızın hak ettikleri değeri görmeleri ve sanatlarını özgürce icra edebilmeleri için, elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğiz,” dedi.Festivalde Bugün / 3 Ekim Pazar
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında yönetmen Selman Nacar’ın iyi niyetli, yardımsever bir ana karakter üzerinden sadece sınıf ilişkilerini değil, çelişkiler ve çatışmalar içindeki insan ruhunu da incelediği ilk uzun metraj filmi “İki Şafak Arasında,” 19.15’te, Nazlı Elif Durlu’nun başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan “Zuhal” adlı bir kadının evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek yüzlerini bile görmediği komşularıyla yaşadığı absürt karşılaşmaları konu alan filmi ”Zuhal”, 21.45’te Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında izleyici ile buluşacak. Gösterimler öncesinde film ekibi izleyicileri selamlamak üzere sahnede olacak.
Halkın yoğun ilgisi nedeniyle ek seans açılan filmlerden “İki Şafak Arasında” saat 19.30’da, “Zuhal” 22.00’da AKM Aspendos salonunda da gösterimde olacak.
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Teemu Nikki’nin sevdiğine ulaşmak için tehlikelerle dolu bir yolculuk yapması gereken kör ve MS hastası bir adamın yaşadıklarını anlattığı, aşkın engel tanımazlığına vurgu yapan filmi “Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam / The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic”, 19:15’te ve Alice Rohrwacher, Pietro Marcello, Francesco Munzi’nin hem İtalyan gençliğinin ve ülkenin portresini çizdikleri, hem de küresel belirsizliğe derin bir bakış sundukları Cannes ve Toronto Film Festivalleri’nde gösterilen filmleri “Gelecek /  Futura” 21:45’te Türkiye’de ilk kez Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında gösterilecek.
Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alan 3 film; Ümran Safter’in yönettiği, Ahmet ve Nesuhi Ertegün’ün 1930’lıu yıllarda Amerika’ya geldikleri ilk yıllarda müziğin yardımıyla ırk ayrımcılığına karşı nasıl mücadele ettiklerini anlatan “Kapıyı Açık Bırak” 19.15’te, Mehmet Emre Battal’ın  endüstriyel üretim ve hızlı tüketim dünyasında muhtaçlık ilişkisinin bağlamını yerelden, üreticinin dünyasından anlattığı “Muhtaç” ile Ersen Çıra’nın Anadolu genelinde Abdallar olarak anılan ve günümüzde Emirdağ bölgesinde yaşamlarını sürdüren Edelerin öyküsünü anlattığı “EDE” Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm” 21:45’te Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında ücretsiz izlenebilecek. Belgesel film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.
Festivalde Yarın / 4 Ekim Pazartesi
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Selman Nacar’ın yönettiği “İki Şafak Arasında” filminin söyleşisi saat 11.00’da, Nazlı Elif Durlu’ nun “Zuhal” filminin söyleşisi saat 12.00’da film ekiplerinin katılımıyla AKM’nin yanında bulunan Balerin Cafe’de gerçekleşecek. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında yönetmen Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği “Kafes”, 19.15’te, Semih Kaplanoğlu’nun yeni filmi “Bağlılık Hasan”, 21.45’te Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. AKM Aspendos salonunda ise 19.30’da “Kafes”, 22.00’da “Bağlılık Hasan” filmlerinin gösterimi yapılacak.
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda; Venedik Film Festivali’nde gösterilen “Tel Örgüdeki Delik / The Hole In The Fence” yönetmen Joaquin del Paso’nun katılımıyla 19.15’te gösterilecek. Joaquin del Paso gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Clara Roquet’in bu yıl Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan filmi “Libertad”, 21:45’te Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında izleyici karşısına çıkacak. Ulusal Belgesel Film Yarışması kapsamında ise Aslı Akdağ’ın yönettiği “Bekleyiş” 19.15’te, Ebru Şeremetli’ninyönettiği “An Kalır” 21:45’te Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında ücretsiz izlenebilecek. Belgesel film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.
 

Kaynak: Beyaz Perde

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu